O seriálu

Můj přítel Monk je americký seriál, který je o případech soukromého detektiva Adriana Monka (Tony Shalhoub), který pracuje pro San Franciskou policii. Adrian trpí Obsedantně kompulzivní poruchou a mnoho fobiemi.

Adrian Monk pracoval do  roku 1997 u San Francisské policie jako detektiv. V tomto roce zabil bombový útok jeho ženu Trudy Monkovou. Po útoku se nervově zhroutil a odešel od policie. Tři roky po útoku nedokázal opustit svůj dům. Za pomoci soukromé ošetřovatelky Sharony Flemingové (Bitty Schram) byl schopný opustit v roce 2000 svůj dům. Poté začal pracovat jako konzultant u San Francisské policie. Kapitán Leland Stottlemeyer (Ted Levine) a nadporučík Randy Disher (Jason Gray-Stanford) pracují u SF policie a často spolupracují s Adrianem Monkem. I když všechny rozčiluje jeho puntičkářství a fóbie, snaži se mu pomoct a respektují ho.

Ve třetí sérii odjíždí Sharona do New Jersey, protože se chce provdat za svého bývalého manžela. Při řešení případu objeví Adrian novou ošetřovatelku Natalií Teegerovou (Traylor Howardová). Natalií je vdova a má dceru Julie Teegerovou (Emmy Clarke). Monk také docházel k psychiatrovy Dr. Charles Kroger (Stanley Kamel). Ten ale umře na infarkt a Adrian najde Nevena Bella (Hector Elizondo).

Seriál se začal vysílat 12. července 2002 na USA Network. V České Republice byl seriál uveden na TV Nova.